SÜNNET

Sünnet için en uygun dönemler ;

0-6 ay arası ; lokal anestezi ile yapılır.

6-24 ay arası ; sedasyon ile yapılır.

7 yaş sonrası ; lokal anestezi ile yapılır.

2 ile 7 yaş arası çocuğun vücudunu tanıma dönemidir.Çocuğun cinsel organına en düşkün olduğu dönemdir.Bu dönemde yapılan sünneti çocuk cinsel organına saldırı olarak kabul eder.Bu nedenle tıbbi gereklilik yok ise bu dönemde sünnet önerilmez.

Sedasyon nedir ? ;Çocuk derin uykudadır.Tüm hayati fonksiyonlarını kendi sağlar.Genel anestezide olduğu gibi bir makineye ihtiyaç duymaz.Sedasyon yapılacak çocuklarda 3 saat açlık yeterlidir.Sedasyon ile olanlar 1 saat içinde beslenmeye başlar.

Lokal anestezi uygulayacak çocuklarda açlık gerekmez. Lokal olanlar hemen beslenmeye başlar.

 

Çok sayıda sünnet yöntemi vardır.Yöntem değil doktor tercih edilmeli.Çünkü doktorlar kendilerine en uygun yöntemi bulur ve hep onu uygular.Tecrübeli uzmanlar tarafından yapılan yöntemler arasında hiçbir fark yoktur.​

Bebeklerde bir boy büyük bez alınması uygundur.Böylece sünnet sonrası bebek daha rahat eder.

 

Sünnet öncesi ve sonrası antibiyotik kullanılmaya ihtiyaç yoktur.

 

Ailenin yapması yada uygulaması gereken bir ilaç yoktur.

Digital enjeksiyon özellikle lokal anestezi ile yapılacak sünnetlerde bize çok yardımcı olur.Öncelikle görüntüsü kalem gibi olduğu için iğne korkusu yaşatmaz.Yine içindeki uyuşturucu ilacı damla damla verdiği için başlangıçta duyulan yanma ve acıma hissi duyulmaz.Ben yaklaşık 2 yıldır tüm sünnetlerde kullanıyorum.Özelliklerde bebekler iğnenin girişini ve ilacın verilişini hissetmiyor.