SPERM TESTİ

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde erkeğin değerlendirilmesinde muayene ve öyküden sonra ilk yapılması gereken test semen analizidir.Semen analizinde sadece spermler değil diğer sex organların sıvaları da değerlendirlir.Semen örneğinin sadece %10 ve daha azı spermler tarafından oluşturulur.%90’nı seks organlarının sıvıları tarafından ( prostat , seminal vezikül bezi gibi) oluşturulur.Bu nedenler sadece testislerin sperm üretmesi yeterli değildir.Bu organlarında sağlıklı çalışması gerekir.

Son 40 yıldır semen analizi sonuçları DSÖ( dünya sağlık örgütü)  tarafından güncellenmektedir.En son güncelleme 2010 yılında yapılmıştır.Semen analizi normal değerler kuzey Avrupa ülkelerinin verileridir.Sperm değerlendirmesinde ırksal ,etnik ve çoğrafi farklılıklar vardır.

En az 2-3 günlük cinsel pehriz sonrası sperm örneği alınmalıdır.Sperm örneği masturbasyon ile laboratuvar ortamında verilir.Örnek alındıktan sonra  37 derecede ısı değişikliği olmadan sıvılaşana kadar saklanmalıdır.Evde örnek verilip kliniğe getirilmesi önerilmez.Ancak eviniz çok yakın ise (5 dakika yürüme mesafesi gibi) bu uygulanabilir.

Semen testi normal çıkmış ise tekrarlamaya gerek yoktur.Anormal sonuçlar var ise farklı zamanlarda farklı merkezlerde en az 2 yada 3 kez tekrar edilmelidir.

Semen analizi spermlerin dölleme kabiliyetini göstermez.

Semen testi sperm DNA analizi değildir.

Farklı zamanlarda yapılan semen testleri arasında %10 ile %26 arasında farklılık olabilir.

Dünya sağlık örügütüne göre  2010 yılında açıklanan sperm değerleri; Bu seviyeler normal değerlerden çok dölleme için olması gereken en düşük seviyelerdir.

Toplam semen miktarı 1.5 ml üzerinde olması gerekir

Sperm miktarı ml'de  15 milyon üstü olması gerekir.

Spermlerin en az %32'si ileri hızlı haraket etmelidir.

Spermlerin en az %4'ü morfolojik ( baş-boyun-kuruk) olarak normal olmalıdır.