PROSTAT BÜYÜMESİ TEDAVİ

Prostat büyümesi 40 yaşından sonra erkeklerde sık görülen hastalıktır.Prostat büyümesini engelleme yolu tıp pratiğinde yoktur.Yenilen , içilen ve hayat tarzı ile doğrudan ilişkisi yoktur.Genetik geçişli bir hastalık olduğu söylenebilir.Prostat biyümesinde en önemli nokta şikayetlerdir.Kişini şikayeti yok ise prostat ne kadar büyürse büyüsen bir tedavi verilmez.

Şikayetleri değerlenirmek için sadece hastanın söyledikleri değil aynı zamanda bazı özel hazırlanmış formlar (IPSS- uluslararası semptom skor) veya testler kullanılması gerekir.

Normal prostat büyüklüğü ortalama yaşla birlikte artmakla birlikte 20-40 gr/cc/ olmalıdır.50 yaş üstünde bir kişinin idrar şikayetleri ( kesik kesik ve/veya çatallı idrar yapma , aniden sıkışma hissi , geceleri sık idrara gitme vs) varsa ilk bakılması gereken prostat büyüklüğüdür.Yapılan testler sonucunda ( ultrasonografi , üroflow ,idrar tahlili) şikayetler prostat büyümesine bağlı ise tedavi planlanır.Tedavi şikayetlerin derecesine göre ilaç yada ameliyat olabilir.

Prostat büyüdüğü zaman içinden geçen idrar yolunu daralttığı için şikayetler ortaya çıkar.Kimi hastada idrar yapmada zorluk gibi belirtiler ön planda iken kimi hastalarda aniden sıkışma gibi irritasyon belirtileri ön plandadır.Tedaviye karar verirken bu önemlidir.Tedaviye karar  verirken bilinenin aksine prostat biyiklüğünün önemi yoktur.Örnek olarak 100 gr prostatı olanbir hastanın şikayeti yok ise tedavi planlanmaz.Yılda bir kez takip yapmak gerekir.

Hafif-orta derecede şikayeti olan , idrar yaptıktan sonra geride idrarı kalmayan hastalara ilaç tedavisi önerilir.Günümüzde prostat büyümesi içn üretilmiş çok sayıda ilaç vardır.Bunlar içinden hastaya en uygunu verilir.İlaç tedavileri prostat büyümesini  ve prostat kanseri oluşmasını engellemez.Sadece prostatın sıkıştırdığı idrar yollarını genişletir.Bir kişi ilaç ile rahat ise ömür boyu bu ilacı kullanarak hayatını devam ettirir.İlaç tedavisinin faydasını değerlendirmek için en az 1-3 ay kullanılması gerekir.

Kimlere Ameliyat Önerilir ;

Hafif -orta şikayeti olan ama ,ilaçtan fayda görmeyen hastalara

İdrar sonra geride 100cc ve daha fazla idrarı kalan( ilaca rağmen) hastalara ,

Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalara ,

Tekrarlayan idrar kanaması olan hastalara,

Böbrek fonksiyonları etkilenen hastalara ,

İdrarını hiç yapamayan hastalara ,

İdrar kesesinde taş oluşan hastalara ,

 

Bunlar dışındaki tüm hastaların önce ilaç tedavisi denemesi gerekir.

Prostat büyümesinde idrar yollarından girerek (kapalı ameliyat) prostatın  küçültülmesi işlemi yapılır.Bu küçültme işlemi sırasında enerji kayanğı olarak lazer yada elektrokoter  kullanılabilir.Genel olarak bu iki yöntemin başarı olarak birbirine üstünlüğü yoktur.Çok büyük prostatı olan hastalarda ( 100 gr üstü) açık operasyon yapılabilir.

Kapalı diye tabir edilen TUR-P veya Lazer prostat ameliyatlarındaki özellik şunlardır;

 

Anestezi şekli: Maske anestezi veya spinal (belden uyuşturma) anestezi uygulanır.

Operasyon yeri: Penis ucunundan kamera ile girilerek

Operasyon süresi: 30 dak.- 2 saat

İyileşme dönemi: 1 hafta- 1ay

Hastenede kalış süresi: 1 gün

 

Lazer tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Minimal kan kaybı

  • Yaşlı, kan sulandırıcı alan hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

  • İşlem sonrası 1. Günde sondanın alınması.(tur-p ameliyatında 3. gün )

 

Ameliyatı sonrasında idrar kaçırma ve sertleşme problemi olmaz , beklenen bir durum değildir.

Ameliyat sonrası tam iyileşme Yaklaşık 1. Ayın sonunda hasta rahat idrarını yapmaya başlar. Bazen bu süre daha kısa yada daha uzun olur.

Lazer enerji üretimi elektrik enerjisine göre daha pahalı olduğu için  lazer ile yapılan ameliyatlar daha pahalıdır.

Hastanın şikayetlerinin prostat büyüklüğüne bağlı olup olmadığı çok önemlidir.Aksi halde yapılacak bir ameliyat şikayetleri daha da artırabilir. İyi prostat büyümesinde ameliyata karar verildiği zaman kesinlikle prostat kanseri şüphesi olmaması gerekir.