P-Shot Tedavisi

Priapus-Shot (P-Shot) kelime anlamı ....

Priapus Yunan üreme ve cinsellik tanrısı olarak bilinir. Büyük penise sahip heykellerde tasvir edilir. Shot kelimesi İngilizcede çok çeşitli anlamlarda kullanılabilir. Burada bahsedilmek istenen iğne, aşı ve cinsel ilişkidir. Türkçeye sertleşmeyi ya da cinselliği artıran iğne veya aşı olarak çevirirsek sanırım yanlış olmaz. Dr. Charles Runels ( USA –Amerika Birleşik Devletleri) Penise PRP uygulamasına  Priapus- Shot ( P-Shot) adını veren kişidir.

P-Shot  penise PRP aynıdır...

Priapus-Shot ya da kısaltılmış hali P-Shot , penise PRP  (trombositten zengin plazma)  uygulamasının ticari adıdır.Yani Penise PRP yapılması ile P-Shot aynı şeydir.

PRP etki mekanizması ...

PRP kişinin kendi kanı ile elde edilen bir sıvıdır. Bu sıvı pıhtılaşma hücrelerinden zengindir. Pıhtılaşma hücreleri ise büyüme ,onarma ve iyileştirme faktörleri salgılar. Örnek olarak bir yeriniz kesildiğinde bu bölgeye çok sayıda pıhtılaşma hücresi gelir. Pıhtılaşma hücreleri sadece kanamayı durdurmakla kalmaz aynı zamanda hasar gören damarların, kasların ve sinirlerin onarılmasını sağlar.

 

PRP tedavisi 1970’li yıllarda keşfedilmiştir. 1990’lı yıllardan sonra yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. 2009 yılında PRP hazırlanma metodu Amerikan FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır. Cilt Hastalıkları Uzmanları , Estetik Cerrahları , Fizik Tedavi Uzmanları , Ortopedi Cerrahları başta olmak üzere yıllardır PRP uygulamalarını güvenli ve etkin bir şekilde yapmaktadırlar.

 

Penise PRP (P-Shot) uygulaması ise 2013 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sertleşme tedavisinde kullanılmaktadır.

P-Shot Uygulamasındaki temel esaslar ...

P-Shot  (penise PRP )  penisin sertleşmeyi sağlayan tüplerine ( corpus cavernozum) uygulanır. Böylece penis içindeki damarlar başta olmak üzere diğer yapılarda büyüme ve onarılma gerçekleşir.

 

P-Shot uygulaması penise 2-3 adet iğne (şeker hastalarının her gün kendilerine yaptıkları insülin iğnelerine benzer) yapılmasından ibaret basit bir uygulamadır. Hazırlanma süresi yaklaşık 15 dakika , uygulama süresi ise 25 dakika sürer. Uygulanan kişi hayatına kaldığı yerden devam eder.

 

P-Shot uygulaması hemen etki etmez. Zamanla etkisini gösterir. Elimizdeki  verilere göre bu süre ortalama 6-8 haftadır.

 

Günümüzde P-Shot tedavisi 3 haftada bir  toplam 3-8 kez (seans) yapılması önerilir.

 

P-Shot uygulamasının bugüne kadar saptanmış bir yan etkisi yoktur. Kişinin kendi kanından elde edilen sıvı olduğu için alerji yapması beklenmez.

 

P-Shot uygulaması sertleşme bozukluğu ile birlikte şeker, tansiyon ve kalp-damar hastalıkları olanlarda kullanılması daha uygun olabilir. Bu hastalarda şok dalga tedavisi ile birlikte uygulandığı zaman daha etkin sonuçlar alınabilir.

 

Kişisel olarak P-Shot tedavisini ciddi sertleşme bozukluğu olan hastalarda şok dalga tedavisi ile birlikte, hafif sertleşme bozukluğu olan hastalarda ise tek başına uygulamaktayım.Penis boyu sertleşmiş halde iken 9 cm ve altı olan hastalarda P-shot tedavisini vakum cihazı ile birlikte uygulamaktayım.