Kadınlarda hazzın merkezi klitoris .....

Klitoris sadece cinsel haz için yaratılmış tek organdır.

Klitoris kadınlarda vajen üstünde  küçük dudakların birleşim yerinde bulunan bir organdır.Kadınlarda hazzın veya orgazmın merkezidir.Fizyolojik olarak erkekteki penisin karşılığı olarak nitelendirilmiştir.Yapılan çalışmalarda penise göre çok daha fazla sinir ve damar yapısına sahiptir.Dışarıdan bakınca görünen baş  kısmı en hassas bölümüdür.Gövde kısımı ise vajen deliğinin her iki yanındadır ve dışardan görülmez.Baş kısmına göre ortalama 4-5 kat daha büyüktür.

Cinsel uyaran ile birlikte klitoris kan dolarak  sertleşir ,büyür ve daha hassas hale gelir.

Orgazmdan hemen sonra klitoris çok hassas hale gelir.Dokunulduğu zaman bazen acı verebilir.Çok kısa bir süre sonra bu durum geçer.Cinsel uyaran uygun bir şekilde devam ederse kadınlar tekrar orgazm yaşayabilir.Orgazm olduktan sonra cinsel uyaran devam etmez ise  10-15 dakika içinde yavaş yavaş eski haline döner.

 

Klitorisin büyüklüğü ve vajen deliğine yakınlığı orgazmı kolaylaştırır. Küçük ve vajen deliğine uzak olan klitoris orgazmı zorlaştırır.

Klitoris yaşla boyutu büyüyen bir organdır.Örneğin 40-50 yaş arasında , ergenlik boyutuna göre 5 ile 7 kat daha büyük olabilir.Buda menepozda orgazm sorunları yaşayan kadınların daha rahat orgazm olabilmeleri için bir avantaj olarak sayılabilir.Daha önceden belirttiğim gibi büyük klitoris daha kolay orgazm demek.Kısacası klitoris yaşlanmaya ayak uyduran nadir organlardan birisidir.

Klitoris baş kısımı

Klitoris gövde kısımı

İdrar deliği

Vajen deliği