Klitoral ve vaginal orgazm hakkında...

Kadınlarda orgazm iki şekilde gerçekleşir.Birincisi direkt klitoral orgazm ikincisi dolaylı klitoral orgazm.Dolaylı klitoral orgazm genel olarak vajinal orgazm olarak bilinir.

Klitoral orgazm direkt olarak klitorise temas ile ( baskı , okşama ,titreme) olan orgazm ya da boşalmadır.Vaginal orgazm ise klitorise dolaylı temas ile ( penisin vajene girip çıkarken  klitorisin baş ve  gövde kısmına yaptığı bası ) ile olan orgazm ya da boşalmadır.

Direkt yada dolaylı klitoral orgazmın kadına verdiği haz  aynıdır.

Direkt klitoral orgazm daha kısa sürede olur.Direkt klitoral orgazm mastürbasyon yolu ile olabileceği gibi (el , oral veya aletler kullanılarak) ,ilişki sırasında çiftlerden birinin (penis vajen içende iken)  mastürbasyonda olduğu gibi klitorise  teması ile de olabilir.

Dolaylı klitoral orgazm’da ( vajinal orgazm) yaşanan duygu yoğunluğu daha fazladır.Bunun sebebi kadının partneri ile tek vücut olma ,bir olma, yakınlaşma gibi hislerin daha yoğun olarak yaşanmasıdır. Dolaylı klitoral orgazm daha uzun sürede gerçekleşir.

Klitorisin anatomik ve fizyolojik özelliklerinden dolayı kadınlar sadece penisin vajen içinde olmasından zevk almaz.Yapılan araştırmalar kadınların sadece %8 ‘nin penis vajen içende iken orgazm olabildiklerini göstermiştir.Geri kalan kadınlar ise direkt klitorise temas ile orgazm olabilirler.

Tüm bu bilgiler aslında penisin vajen içindeki süresinin kadınların çoğunda  önemli olmadığını göstermektedir.Vajinal orgazm olamayan bir kadın saatlerce ilişkide bulunsa bile klitorise direkt temas olmadan orgazma ulaşamayacaktır.Burada kadının partnerinin erken ya da geç boşalması ilişkide ciddi bir sorun oluşturmayacaktır.

Halbuki vajinal orgazm yaşayan bir kadının erken boşalan bir partnerinin olması  ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar.Çünkü kadın orgazma ulaşmadan partneri orgazm olacaktır.Bu nedenle çiftlerin bu konu üzerinde konuşup birbirlerini tanıma ve bu yönde ilişkilerini yönledirmeleri oldukça önemlidir.