Kadın ve Erkek Cinsel Döngüsü

Cinsel döngüyü bilmek cinsellikte birçok şeyi anlamamızda yardımcıdır.Erkeklerde ve kadınlarda birbirinden farklıdır.Özellikle kadınlar cinsel döngülerini bildiği taktirde cinsel birliktelikten daha fazla haz alabilirler.

Cinsel döngü yada cinsel siklus cinsel uyaranlara karşı gösterilen fizyolojik tepkidir.Master&Johnson cinsel döngüyü kadında ve erkekte 4 evreye ayırır.

1.evre Uyarılma : Cinsel istek ve arzu ile birlikte uyarılma başlar. Görme , koklama , duyma , dokunma  ve düşünme bu evreyi başlatır.Erkeklerde daha çok görme duyusu ön planda iken , kadınlarda ise dokunma ,arzulanma  ve düşünme duyuları ön plandadır.Bu nedenle erkekler gördükleri  karşısında anlık cinsel istek duyabilir.Kadınlar ise gördükleri ile önce bağ kurmak

( güvenme , dokunma vs) isterler.Bu nedenle kadınlarda anlık uyarılma ancak daha önceden bağ kurdukları kişilere karşı olabilir.

Uyarılan bir erkeğin penisi sertleşir ,penis boyu uzar ,  boyun ve göğüs bölgesinde kızarmalar olur.Uyarılan bir kadının ise vajinası genişler ,vajinal  lubrikasyon ( sulanma-kayganlaşma) olur ,meme uçları dikleşir , meme boyutları  ve klitorisi büyür.

2.evre Plato : İlişki aşaması yada penisin vajen içindeki süresidir.Bu sürenin ortalama 5-10 dakika arasında olması beklenir.Her iki tarafında orgazm olabilmesi için bu süre yeterlidir.Uyarılmış bir bayan ortalama 6-7 dakika içinde orgazma ulaşabilir.Erken boşalan erkekler bu evreyi yaşamadan yada çok kısa yaşayarak cinsel döngülerini tamamlarlar. Erken boşalması olan erkeklerde bu süre 1 dakikanın altında kaldığı için partnerleri genelde orgazma ulaşamaz.

 

Plato aşamasındaki bir erkekte ve kadında  testesteron/östrojen  seviyesi artar , penisde tam sertleşme olur/vajinal genişleme , yüzde kızarma ( flashing) , elde ince titremeler  ,kalp ritminde hızlanma , anal ve aşk kaslarında ritmik kasılma ,nefes kesilmesi veya hızlı nefes alıp verme görülür.Bunlar fiziksel olarak verilen  normal tepkilerdir.

Kadınların bu tepkileri abartarak orgazmını kolaylaştırması istenirken , erkeklerin ise bu fiziksel tepkileri yöneterek orgazmı kontrol etmesi istenir.Eğer bir erkek bu normal fiziksel tepkileri yönetemez ise erken boşalabilir.

3. evre Boşalma-Orgazm: Erkeklerde meni çıkışı ,kadınlarda ise vajinal ve rahim kasılmaları  ile karekterize bir dönemdir.Her iki cinste olan bu güçlü ve ritmik kasılmalar ortalama 0.7-1 saniye aralıklar ile olur. Cinsel döngüde en kısa süren ama zevkin en fazla duyulduğu dönemdir.Plato aşıldıktan sonra bu evre kontrol edilebilen bir evre değildir.Kendiliğinden gerçekleşir ve durdurulamaz.

4. evre Çözülme: Orgazm olan kadın ve erkeğin fiziksel değişikliklerin normale dönmesidir.Cinsel döngüde kadın ve erkeğin en büyük farkı bu evrede yaşanır.Çözülme evresinden sonra tekrar uyarılma evresine dönmek kabaca şarj olmak gibi algılanabilir.

Erkeklerde penis sertleşmesi 1-2 dakikada hemen kaybolur ,cinsel istek ve arzu neredeyse tamamen azalır,erkek doğası gereği ortamdan uzaklaşmak yada yalnız kalmak ister.Cinsel döngünün hemen tekrar başlaması çok zordur.Erkeğin cinsel döngüsünün tekrar başlama süresi yaşa , partnere ve ortama bağlı olarak değişir.Örneğin 20 yaşında yeni evli bir çifte bu süre 30 dakika olabilirken , 20 yıllık evli bir çiftte bu süre 4 gün olabilir.Yine 70 yaşında 50 yıllık evli bir çiftte ise bu süre 1 ay olabilir.

Kadınlarda vajenin eski haline dönmesi 15-20 dakikayı bulabilir.Kadınlar orgazm olduktan sonra erkekler gibi cinsel istek ,heyecan ve arzuları hemen azalmaz.Plato aşamasında bir süre kalırlar.Uyaranlar uygun şekilde devam eder ise kadınlar tekrar tekrar orgazm olabilir.Bu nedenle kadınlar için orgazm olduktan sonra erkekler gibi uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı tercih ederler.

Erkekler cinsel uyarı  ve plato evresinde , fiziksel ve psikolojik belirtileri kontrol etmeyi ve yönetmeyi başarabilirse erken boşalmadan ilişkiden daha fazla haz alabilir.

Kadınlar cinsel uyarılma ve plato evresinde , fiziksel ve psikolojik belirtileri abartarak (orgazm taklidi yaparak) kendi haline bırakmayı başarabilirse hem daha fazla haz alabilir hemde tekrar tekrar orgazm olabilir.

Kadınlar orgazm olduktan sonra gerekli ve doğru uyaranlar ile karşılaştıkları taktirde tekrar orgazm olabilirler.Bu nedenle cinsel ilişkide partnerlerden biri önce orgazm isterse önerilen öncelikle kadının orgazm olmasıdır.Erkeklerin orgazm olması ile ilişki sonlanırken, kadınların orgazm olması ilişkiyi sonlandırmaz.

Yapılan araştırmalarda kadınların bir çoğunun plato aşamasını geçip orgazm olamadıklarını gösterir.Kadınlarda cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerinden biri orgazm olamamasıdır.

Erken boşalan erkekler cinsel uyarılmayı takiben plato ( haz)  evresini yaşamadan yada çok kısa yaşayarak orgazm olurlar.Cinsel döngüyü hızla tamamlamak erkekte cinsel tatminsizliğe yol açar.