GENİTAL SİĞİL

Penis ve çevresinde ( genital bölgede ) bir lezyondan şüpheleniyorsanız ve erkekseniz öncelikle bir Üroloji Uzmanına muayene olmanız gerekir.
 
Erkekler durumu abartmayın.Kendizden çok cinsel partnerinizİ düşünerek hareket edin.Çünkü kadınlarda Rahim ağzı kanserinin en önemli sebebidir.

İnternete bakarak paniklemeyin.Çok kötü resimler var.Hastalığın bu türlüsü çok nadir görülür.Genellikle resimdeki gibi görünümler ağırlıktadır.Genital siğiliniz varsa bu durumu en kısa sürede cinsel eşinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın.Eğer cinsel eşiniz genital siğil için bir tedavi alıyorsa mutlaka siz de bir doktora görünün.Sizde veya cinsel eşinizde bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının.Eğer genital siğiliniz varsa diğer cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da test edilmelisiniz. Cinsel eşinize de bu durumu belirtiniz.

Cinsel bölge siğilleri (Genital Kondilom) nedir ?
HPV (İnsan Papilloma Virüsü) adlı bir virüs nedeniyle ortaya çıkar.15-49 yaşındaki kişilerin %1-2 ‘sinde görülür.Yani kabaca dünyada 100 milyon kişi bu hastalıktan tedavi görmektedir. Bu virüsün önemi kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açmasıdır. Rahim ağzı kanserlerinin %99’ u HPV enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar. Ancak HPV’ nin 50’ den fazla alt tipi vardır ve bu tiplerden ellerde ve ayaklarda yaygın siğillere neden olan tipleri nispeten zararsızdır.Cinsel yolla bulaşan HPV alt tiplerinden 15 tanesinin kanserojen olduğu saptanmıştır.HPV tip 16,18,45 ve 31 rahim ağzı kanseriyle ilişkilidir. Erkeklerde kansere neden olmaz.

Siğiller; tek yada çok sayıda,yumuşak, karnabahar görünümünde ve ağrısızdır. Peniste, erkek idrar kanalı içinde,kadın cinsel organı dış dudakları çevresinde, vajinanın içinde, rahim ağzında, anüs çevresinde yerleşebilir. Oral cinsel ilişkiler nedeniyle ağız içinde de bu siğillere rastlanabilir.Doktor tarafından yapılan muayenede siğillerin genital bölgede görülmesi yeterlidir.

HPV’ nin bulaşması için mutlaka tam bir cinsel ilişki olması gerekmez, enfekte bölgenin birbiriyle teması ile de hastalık kolayca geçebilir. Virüs bulaştıktan yaklaşık 1 yıl sonra siğil şeklinde belirtilere yol açabilir. Ancak aradan geçen bu zaman içinde de
bulaşıcılık olabilir.Yani kişide lezyon görülmesede bulaştırıcı olabilir.Fakat siğilin olduğu durumlarda bulaşıcılık çok fazladır.
 
Çok eşli ve korunmasız cinsel yaşam ,cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların varlığı ,kötü beslenme ,kişisel hijyenin bozuk olması ,
bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar da kişiler risk altındadır.

Tek eşlilik en iyi korunma yoludur.Birden fazla cinsel eşi olanların düzenli prezervatif(kondom) kullanması riski azaltır.
Ancak HPV bulaşıcılığı o kadar yüksektir ki kondom kullanılsa da bulaşabilir.Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkama, idrar çıkarmak, antiseptikle temizlemek cinselyolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlamaz
 
Hastalığın yayılmasını önlemek ve cinsel partnerleriniz bulaştırmamak için erken tedavi önemlidir.Siğillerin yok edilmesi gerekir.Cerrahi yada medikal yollar ile olabilir.Medikal tedavi uzun ve kişiye bağımlı olduğu için nadiren tercih ediyorum.Daha çok koterisazyon yöntemi ile siğili yok etmeyi tercih ediyorum.Örneğin 10 adet siğili yaklaşık 10 dakikalık bir sürede koterize ediyoruz.İşlem sonunda normal hayatınıza devam ediyorsunuz.24 saat banyo yapılmıyor.Sizin kullanmanız gereken bir ilaç olmuyor.Koterisazyon bölgesi düşüp bir yerinizi sıyırdığınızda nasıl iyileşiyorsa öyle iyileşiyor.

Tüm siğiller tedavi edilse bile herhangi bir zamanda siğil tekrar edebilir.Bir daha tekrar etmez demek doğru değildir.
 
Erkek ve kız çocuklarına aşılama önerilir.11-12 yaşındaki erkek-kız çocuklarına 3 doz HPV uygulanması önerilmektedir.13-26 yaş arasında daha önce aşı olmamış veya aşı serilerini tamamlamamış  erkekler-kadınlar aşı olmalıdır.