ERKEN BOŞALMA

Sertleşme Bozukluğu ve Cinsel İsteksizlik arasındaki ilişki Sertleşme Bozukluğu Neden Olur ?

Erken Boşalma İlaç Tedavisi 

Bende Erken Boşalma Var mı? 

Erken Boşalma Nedenleri ?

Erken Boşalma Davranış Tedavisi 

Erken Boşalma Krem Tedavisi 

Erken boşalma kişinin , boşalma üzerinde kontrolünün ve denetiminin olmamasıdır.Kişiler ilişkiye başlamadan , başlar başlamaz yada başladıktan kısa bir süre sonra istemediği halde boşalır.Bu durum cinsel hayatın başlangıcından itibaren olabilir yada sonradan da başlayabilir.

 

Erken boşalma erkeklerin %30 ‘unda görüldüğü söylenir. Gerçekte erken boşalması olan erkeklerin bir çoğu tedavi amaçlı doktora başvurmadıkları için hastalığın toplumdaki oranı tam bilinmemektedir.Erkeklerin en sık görülen cinsel sağlık sorunu olmasına rağmen maalesef bu durumu değiştirmek isteyen erkek sayısı çok azdır.

Yapılan araştırmalarda erken boşalan erkeklerde penisin vajen içindeki süresi ortalama 1.8 dakika olduğu belirtilmiştir.Aslında süre sadece bir durum saptamasıdır , önemli olan bu 1,8 dakikalık süre çiftlere yeterli midir. Eğer çiftler gerçek anlamda  mutlu ise buna erken boşalma denemez ve sorun yoktur.En iyisi zaman hesabı yapmamaktır.

Baştan beri olan erken boşalmanın en önemli sebebi kazanılmış davranışlardır.Tüm hayatı boyunca banyoda tuvalette kaçak kaçak acele ederek mastürbasyon yapan erkeklerin  ilişkide erken boşalması kaçınılmazdır. Bu kazanılmış alışkanlık ilişkide gerçeğe dönüşmektedir.

Sonradan başlayan erken boşalmanın anlık psikolojik travmalar veya ortaya çıkan hastalıklar (guatr ,hormon bozuklukları, prostat hastalıkları gibi) ile ilişkisi çok kuvvetlidir.Bu durum genel olarak hasta tarafından ifade edilir veya kolayca testler ile saptanabilir.Sorun ortadan kalkınca boşalmada normale döner.

Erken boşalan erkeklerin çoğunda bir süre sonra sertleşme bozukluğu olabilir. Yada 2.ilişkilerinde sertleşme sorunu olabilir.Başvuruların en büyük sebebi budur aslında.Söylem şu şekildedir ‘doktor bey 1. ilişkide sorun yokta bir yarım saat sonra 2. ilişkiye girerken tam sertleşme olmuyor yada hiç olmuyor, eskiden sorun yoktu’.Burada asıl sorun 1. ilişkide erken boşalma olmasıdır.Sertleşmede sorun yoktur.15 yıllık evli bir erkek eşi ile çok özel bir durum olmadığı zaman rutinde 2. ilişkiye zaten girmesi beklenmez.Ama 1. ilişkide zevk alamadığı yada çok kısa zevk aldığı yada eşi zevk alamadığı için çaresizce 2. ilişkiyi ister.Bu gençlikte olur ama bu örnekte oldu gibi  zordur.Burada yapılması gereken erken boşalmayı engellemek ve her iki tarafında her ilişkide yeteri kadar zevk olmasını sağlamaktır.O zaman 2. ilişkiye gerek kalmayacaktır.

Erken boşalan erkelerde cinsel isteksizlik çok yaygındır.Genel olarak insanoğlu başaramadığı eylemden bilinçli yada bilinç dışı olarak kaçar.Erken boşalan hastalarda ve partnerlerinde en sık görülen cinsel sorun cinsel isteksizliktir.1 dakikada biten erkeğin zevki tadamadığı ve partnerin doyuma ulaşmadığı  bir eylemi her iki tarafta doğal olarak istemeyecektir.

 

Erken boşalma kısır bir döngüdür.Erken boşaldıkça stres ve başarısızlık artar, başarısızlık arttıkça erken boşalma daha da artar.Tedavide, bu döngüyü kırmak esastır.

 

Sertleşme refleks bir durum iken , erken boşalma kontrol edilebilir bir durumdur.Dolayısıyla boşalma gerçek anlamda öğrenilebilir bir durumdur.Erken boşalma tedavisi araba kullanmayı öğrenmek gibi süreç gerektiren bir tedavidir.Bir anda olmaz , zaman içinde ve yavaş yavaş gerçekleşir.Başarma isteği ve azmi var  ise sonuç %100 başarıdır. En önemli nokta kişinin ‘yeter artık ben erken boşalmak istemiyorum’cümlesini tekrar tekrar kendine söylemesi  ve bu amaçla gerekli fedakarlıkları sonuna kadar yapmasıdır.Aksi halde başarısızlık kaçınılmazdır.

Erken boşalan erkelerin hemen hemen tamamında  kendilerine olan öz saygıları azalmıştır , partnerini tatmin edemediklerinden dolayı utanç ,mahcupluk ,aşağılık , kızma , öfke ve benzeri duygular mevcuttur.İlişkiye başlarken ‘yinemi başlamadan bitecek’ ,‘yinemi rezil olacağım’ duygusu ve düşüncesi çok yaygındır.Bu düşünceler cinsel bilgi eksikliği ile birleşince sonuç hep aynı ‘erken boşalma’.Aslında bu duyguların ve düşüncelerin olması çok doğal.Olmaması anormal olurdu. Çünkü ortada bir sorun var ve beynimizin buna bu şekilde cevap yada tepki veriyor.Kısacası bu düşüncelerin ve duyguların hepsi uyarıdır.Ağrı gibi acı gibi.O zaman soru şudur ; duygu ve düşüncelerimize göre mi yaşayacağız yoksa bunları bir uyarı gibi algılayıp sorunu çözmek için çaba mı sarf edeceğiz?

Davranış ve bilgi tedavisi ile kalıcı bir tedavi yapılabilir.Tedavide 3 temel nokta vardır.Önce kendini sonra partnerini tanıma ,cinsel bilgiler almak ve cinsel  heyecanını kontrol edebilme.Boşalma eyleminin fizyolojisini, erkek- kadın cinsel döngüsünü ,kadını orgazma ulaştıran yolları bilmeden boşalma üzerinde kontrol sağlayamayız. Boşalmayı kontrol etme cinsel istek olduğu yada ilişkiye karar verdiğiniz andan itibaren başlar.Yani henüz penis sertleşmemiş ve  vajen ile buluşmamış iken başlar her şey. Heyecanını kontrol eden boşalmayı da kontrol edebilir.Heyecan kontrolü ise boşalma kaslarını ve nefesini kontrol etmekten geçer.Bunun dışında cinsel fantezilerinizi veya düşlerinizi defalarca ,tekrar tekrar kurmaktan ve beyninizde yaşamaktan geçer.Öğrenilebilir bir süreçtir bunlar.Bazen 21 günde bazen 6 haftada öğrenilebilir.Kişiden kişiye değişir.Ne kadar çaba sarf ederseniz o kadar çabuk olur.Hastalarım içinde 1 haftada öğrenen de oldu , 10 ayda öğrenen de.Aynı tedavi , aynı doktor ama süre sizin elinizde.

İlaç tedavileri kullandığınız sürece etkili olabilir.Bazı ilaçlar ilişki öncesi bazı ilaçlar tüm hayat boyu kullanılması gerekir.İlaçların penisin vajen içindeki süreyi 1-3 kat artırdığı tespit edilmiştir.Ben hepsinin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatıyorum.Beraber bir tanesine karar verip kullanıyoruz.Bazen bırakıp bir diğerine geçiyoruz.İlaçlar ile ilgili kişisel uygulamam , ben sadece ilaç istiyorum diyene ilaç tedavisi başlıyorum.Davranış ve bilgi tedavisi isteyene ise , neden ihtiyacı olduğunu ve neye iyi geleceğini anlatarak gerekirse ilaç başlıyorum , gerekmez ise ilaç başlamıyorum.

Şok dalga tedavisi  erken boşalmayı engellemez.Ama kişi tedavi süresince örneğin ilişki süresini 1 dakikadan 7-8 dakikalara hatta istediği süreye kadar çekince penisde sertleşme sorunu olabilir.Penise kan akımında yetersizlik olabilir.Yani 100 metre koşucusu 10 km koşamaz.Bunun için kaslarını ,damarlarını nefesini ayarlaması ve çalışması gerekir.Bu nedenle gerek mevcut kan akımını artırmak gerekse de sertleşme kaybını önlemek için tüm erken boşalan hastalara şok dalga tedavisini öneriyorum.Bunu tedavinin bir parçası olarak görmekteyim.​​