ÇOCUKLARDA BÖBREK TAŞI

çocuk taş
berk karataş böbrek taşı bursa
çocuk böbrek taşı.jpg
20150627_134128_edited.jpg
20150629_113522_edited.jpg
2014-08-22 10.55.06.jpg
IMG-20140822-WA0002.jpg
berk_karataş_sünnet.jpg
berk_karataş.jpg
çocuk böbrek taşı
berkkaratas
çocuk böbrek taşı
berkkaratas
berkkaratas
berkkaratas
berkkaratas
berkkaratas
çocuk böbrek taşı
1/2

Tüm üriner sistem (böbrek, idrar kesesi vs) taşların %1'inden fazlası 18 yaşından küçük hastalarda görülmektedir. Beslenme bozuklukları ve ırksal faktörler sonucunda, çocuk üriner sistem taş hastalığı bazı bölgelerde endemik (her yıl yeni ortaya çıkan hasta sayısı) olarak daha fazla görülmektedir. (örnek; Türkiye ve uzak doğu).

Çocuklarda taş oluşumunun bir çok sebebi var.Metabolik sebepler ,doğumsal anormallikler ,anne karnında yaşanan sorunlar vs. Ne var ki, taş oluşum sebebini bulamadığımız bir çok hastamız var.

Tedavi de birçok faktör etkilidir.Bazı çocukların acil ameliyat olması gerekir iken bazı çocukların sadece belirli aralıklar ile takip edilmesi yeterlidir.Teknolojik gelişmeleri son 20 yılda bizlere , başarı oranı yüksek tedaviler sundu ve sunmaya devam ediyor.

Taş tekrarı maalesef çocuk hastalarda sık görülmektedir. Bu nedenle taşın tipinin bilinmesi çok önemlidir.Gerek tedavi sırasında gerek araştırmalar sırasında bulunan nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

 

Çocuk yada bebek hastalarda taş oluşumunu engellemek için diyet tedavisi uygulanması doğru değildir.Yemesi gereken her şeyi yemeli yada içmeli.

 

Medikal (ilaç) tedavisi: Taş oluştuktan sonra taşı parçalayıp düşmesine yol açan taş hastalarına özel bir ilaç henüz bulunamamıştır. Erişkinlerde taşın düşmesine yardımcı olan bir çok ilaç çocuklarda kullanılmamaktadır. Çocuklarda ilaç tedavisi çoğunlukla tipini bildiğimiz taşların yeniden oluşmasını engelleme aşamasında kullanılmaktadır.

 

ESWL (Dışarıdan ses dalgaları ile taş kırma) ;Başarı oranı %60 ile %90 arasında değişmektedir.Sedasyon altında uygulanır.Seanslar halinde yapılır.1 seans ortalama 30 dakika sürer.Taşın ve böbreğin durumuna göre seans sayıları değişkenlik gösterir.Genellikle 3. Seansın sonunda hiçbir değişiklik olmaz ise ESWL tedavisine son verilir. Özellikle lazer ile taş kırma operasyonlarının yaygın uygulanmaya başlamasından dolayı günümüzde çocuklarda kullanımı giderek azalmaktadır.

 

Perkütan Nefrolitotomi: Sırtın yan bölgesinden yapılan kesiden böbrek içine küçük bir borunun yerleştirilmesi ile yapılan bir işlem.Genel anestezi ile yapılır.Başarı oranı %70 ile %100 arasındadır.Özellikle çok büyük taşlarda >2-4 cm etkilidir.

 

Retrograd İntrarenal Cerrahi (lazer ile taş kırma): İdrar yollarından ucunda kamera olan kablo benzeri bir alet ile girilerek böbrek taşlarının lazer ile kırılmasıdır.Genel anestezi altında yapılır.Başarı oranı %70 ile %100 arasındadır.Tüm taş boyutlarında uygulanabilir.Özellikle 2 cm den küçük taşlarda çok etkilidir. Daha büyük taşlarda 2 seans uygulanabilir.Günümüzde en çok uygulanan yöntemlerden birisi haline gelmiştir.