Cinsel Davranışlar Hakkında

Cinsel Davranış gelişimi ile ilgili çok sayıda araştırma, kitap ve makale yayınlanmıştır. Bu yazımda kısaca tanımlar yaparak olayı özetlemek isterim.

Cinsel davranışlar bir anda kazanılmaz. Doğumdan hatta anne karnından başlayarak yavaş yavaş zaman içinde şekillenir. Bu davranışlar kalıtsal, anne-baba-aile, öğretmen, arkadaş, toplumsal ve daha birçok etkenler ile belirlenir. Buradan da anlaşılacağı gibi cinsel davranışların belirlenmesindeki bu faktörlerin birçoğu kişinin kendi tercihi değildir.

 

Cinsel davranışı anlamak için 3 tanımı bilmek gerekir;

  1. Fiziksel-biyolojik cinsellik; Bir kişinin erkek veya dişi olarak tanımlanmasıdır. Bunun için ölçütler şunlardır: genetik yapısı, hormonsal yapısı, iç ve dış cinsel organların yapısıdır. Bu ölçütlere göre kişi açıkça ya erkek ya da dişidir.

  2. Cinsel rol; kişinin erkeksiliği ya da kadınsılığı olarak basitçe tanımlanabilir. İnsanların çoğu kendi biyolojik cinsiyetlerine uygun cinsel rolü benimser.

  3. Cinsel yönelim; kişinin seçtiği cinsel eşe göre belirlenir. Cinsel yönelimi kendi cinsine ( homoseksüel ) , karşı cinse ( heteroseksüel) veya her iki cinse de ( biseksüel-ambiseksüel) olabilir.

 

Tüm bunlar ışığında biyolojik olarak bir erkeğin cinsel davranış özellikleri aşağıdakiler gibi olabilir;

Erkek- erkek rol- heteroseksüel ilişki;

Genetik, görünüş ve hormonsal olarak erkektir. Toplumda erkeksi rolü benimser. Cinsel yönelimi kadınlara karşıdır. Böyle bir kişi toplumdaki  ‘erkek’  imgesine uyum gösterir.

Erkek-erkek rol-homoseksüel ilişki;

Genetik, görünüş ve hormonsal olarak erkektir. Toplumda erkeksi rolü benimser. Cinsel yönelimi erkelere karşıdır. Görünümü ve rolü gereği toplumda erkek olarak görülebilir. Tek fark cinsel yönelimidir.

Erkek-kadın rol- heteroseksüel ilişki ;

Genetik, görünüş ve hormonsal olarak erkektir. Toplumda kadınsı rolü benimser. Böyle kişiler sonradan cinsiyet değiştirme ameliyatı isteği içinde olurlar. Kadın rolündedir ve cinsel yönelimi erkeklere karşıdır.

Erkek-kadın rol- homoseksüel ilişki;

Genetik, görünüş ve hormonsal olarak erkektir. Toplumda kadınsı rolü benimser. Böyle kişiler sonradan cinsiyet değiştirme ameliyatı isteği içinde olurlar. Kadın rolündedir fakat cinsel yönelimi kadınlara karşıdır.