BÖBREK TAŞI SES DALGALARI İLE TEDAVİ (ESWL)

İlk kez 1980'li yıllarda uygulanmaya başlayan ESWL yöntemi , ses dalgalarının taşa odaklanması sonucunda  taşın kırılmasını hedeflenir.Lazer ile taş kırma tedavisinin yaygınlaşması ile önemini yavaş yavaş kaybetmektedir.

 

Günümüzde 1cm den küçük veya 1-2 cm arasındaki taşlarda kullanılmaktadır.Taşın kırılabilmesi için röntgende görülebilir olması gerekir.Görülemeyen ve 2 cm ‘den büyük taşların bu yöntemle kırılması önerilmemektedir.

ESWL günübirlik uygulanan bir tedavi yöntemidir.Hastalar randevu saatinde gelir işlem uygulandıktan sonra hastanede yatması gerekmez.Anestezi yapılmaz.İşlem seanslar şeklinde uygulanır.Bir hastaya ortalama 1-3 seans yapılır.Seanslar arası genellikle 1 haftadır.Gerekli durumlarda doktor tarafından seanslar daha erken yada daha geç yapılabilir.

ESWL tedavisi uygun dozda ve uygun seans sayısında yapılırsa  böbreklere kanıtlanmış kalıcı bir zararı yoktur.Yapılan çalışmalarda çok sayıda seans alan hastalarda tansiyon yüksekliği geliştiği gözlenmiştir.

 Aşırı şişman hastalara ,kanama, pıhtılaşma bozukluğu olan hastalara ,hamile bayanlara ,kontrol altında olmayan hipertansiyonu olan hastalara ESWL uygulanması uygun değildir.

Çocıuk hastalarda ESWL geçmiş 10 yıl içinde çok fazla uygulanmıştır.Lazer cerrahisinin gelişmesi ile uygulanma oranları hızla düşmektedir.Bunnun en önemli sebebi ESWL sırasında çocuklara verilen anestezidir.Örneğin 4 seans eswl yapılcak ise 4 kez anestezi alması gerekir. 

Başarı oranı taşın yerine ve büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ,1 cm den küçük taşlarda yaklaşık %60-90 başarı vardır.Taş büyüdükçe başarı oranı düşer.

Tedavi amaçlı geliştirilen ilk eswl cihazı.

Şu anda kullanılan eswl cihazları.