BÖBREK TAŞI OLUŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN

Böbrek taşında en önemli sorunlardan birisi taşın tekrar etmesidir.Taşın tekrar oluşmasını engellemek için halk arasında çok sayıda geleneksel  ve kültürel yöntemler geliştirilmiştir.Bunların çoğuna karşı değilim.Kişi doktor kontrolünde ise bu yöntemleri kullanabilir.Karşı olduğum durum bu yöntemlerin tek başına ve kontrolsüz olarak kullanılması.Bazı taş tipleri (ürik asit , enfeksiyon taşları gibi ) ilaç tedavileri ile engellenebilir.

Bazı taş tipleri ise genetik kaynaklı olduğu için (metobolik bozukluklardan) engellenemez.Bu nedenle taş oluşumunu engellemek için taşın tipini kesin bilmek gerekir.Aksi halde kalsiyum oksalat taşı için yapacağınız diyet ürik asit taşı oluşumunu artırabilir.Yada tam tersi olabilir.Doktor kontrolünde olun ve boşa kürek çekmeyin derim.

 

 

Doktor kontrolünde olun ,taşı olan hastaların 3, 6 ay yada yılda bir kez ÜROLOJİ uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekir.Taş tipine uygun tedavi almanız gerekir.

 

Su İçin. Su içmek idrar miktarını artıracağı için taş oluşumu engellenmiş olur.Günde 8-10 bardak düzenli ( saat başı ) su içmek yeterlidir.Düşük kalorili , şekersiz ve düşük kalsiyum içeren sıvılar su yerine geçer.Alkol önerilmez.Su içemiyorsanız sıvı içeriği yüksek gıdalar ( çorba , karpuz  vs) tüketmeye çalışın.Yatmadan önce ,uyanınca, yemekten önce ve sonra bir bardak su içiniz.

 

Tuz kullanmayın yada tuz içeriği fazla olan besinler az tüketin.Tuz yüksek miktarda sodyum içerir ve idrar ile atılmasına neden olur.Yüksek sodyum düzeyi idrarda kalsiyum miktarını artırarak taş oluşumuna neden olur.Günlük en fazla 1500 mgr sodyum alınması önerilir.Bir Çay kaşığı sofra tuzunda yaklaşık 2300 mgr sodyum bulunmaktadır.Konserve yiyeceklerde yaklaşık 1350 mgr ( 600-4000 mgr arasında değişebilir) sodyum bulunur.Turşularda yaklaşık 950 mgr sodyum bulunur.Özelikle sofra tuzu , konserve yiyecekler ve turşulardan uzak duralım.

 

Haraket edin.Yerçekimini kullanarak özellikle hoplamalı ve zıplamalı sporlar tercih edilir.Bu sayade küçük kristal parçalar birikemeden düşer.İp atlama , basketbol  ,voleybol gibi sporlar tercih edilebilir.Koşma yada hızlı ve sert sert yürümede oldukça etkilidir.

Tüm taş tipleri için ;

En sık görülen taş cinsi kalsiyum-oksalat. Taşınız var ise  %80 ihtimalle kalsiyum-oksalat taşıdır.Bu nedenle yukardakilere ilave olarak  Kalsiyum -Oksalat taşları için  yapılması gerekenler ;

Kalsiyum  kısıtlaması yapmayın.Asla süt ve süt ürünlerini kesmeyin.Oksalat bağırsaklardan tek başına kana geçebilir.Fakat kalsiyum ile bağlandığı zaman büyük bir molekül olduğu için bağısaklardan kana geçemez.Dolayısıyla vucüt dışına atılır.Oksalat içeriği yüksek beslendiğiniz zaman yanında mutlaka kalsiyum (süt , ayran , yoğurt vs) tüketin. Yetişkin için kalsiyum günlük kalsiyum ihtiyacı 1000-1200 mgr     arasındadır.Günde 1 bardak süt , bir fincan yoğurt , bir kibrit kutusu peynir mutlaka tüketilmelidir.Oksalat içeriği yüksek besinler aldıysanız bu tüketimi artırın.

 

Okslalat içeren yiyeceklerden uzak durun ,birarada tüketmeyin , az tüketin yada bunlar ile birlikte kalsiyum tüketin.Oksalattan en zengin yiyecekler,Ispanak,Pirinç,Badem,Patates,Mısır,Bulgur,Pancar,Fasülye,Kakao tozu,Kuru üzüm ve Siyah çay ‘dır.

Bunları hiç tüketmemek yerine beraber tüketilmemesi önerilir.

Kalsiyum oksalat ve ürik asit taşları için ;

Hayvansal protein alımını azaltın.Et, balık ve her türlü kümes hayvanlarını daha az tüketmek gerekir.Hayvansal proteinin yüksek alınımı idrarda ürik asit atılımını artırır. Buda ürik asit taşlarının oluşumuna neden olur.Hayvansal proteinlerin yüksek alınımı idrardaki sitrat ( taş oluşumunu engelleyen madde )  miktarını azaltarak  taş oluşum riskini artırır.

Ürik asit taşları için ;

Ürik asidin vücutta birikmesi ile oluşan hastalık gut hastalığıdır.İlaç kullanarak bu engellenebilir.Bu nedenle ürik asit taşı olan hastalarda doktor kontrolü sık olmalıdır.

 

Enfeksiyon taşları için ;

Bakteriler tarafından oluşturulan taş tipi.En tehilikeli olandır.Bu nedenle düzenli yada aralıklı antibiyotik tedavileri kullanmak gerekir.Doktor kontrolü önemlidir ve sık yapılması gerekir.Düzenli idrar kültürü yapılması takip açısından önemlidir.